29ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας – Ολυμπιάδα Χημείας 2015

tt

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Β? Λυκείου του σχολείου μας: Βανταράκη Μανώλη, Κατσίκα-Μουρούτη Γεώργιο, Καϊτατζή Χρήστο και Φιφλή Ιωάννη, για τη συμμετοχή τους στον 29ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας – Ολυμπιάδα Χημείας 2015, ο οποίος διοργανώθηκε από την Ένωση Ελλήνων Χημικών το Μάρτιο του 2015.

Οι μαθητές κλήθηκαν να απαντήσουν σε ερωτήσεις κλειστού τύπου (ερωτήσεις επιλογής), καθώς και σε επίλυση ασκήσεων, που αφορούν την ύλη της Χημείας της Α΄ και Β΄ Λυκείου.

Oι παραπάνω μαθητές έδειξαν ζήλο και αγάπη για τη Χημεία, σε όλη τη διάρκεια προετοιμασίας τους για το Διαγωνισμό και εργάστηκαν πολλές ώρες εκτός του σχολικού τους ωραρίου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα που ανακοίνωσε η Ένωση Ελλήνων Χημικών

• ο Κατσίκας-Μουρούτης Γεώργιος κατέλαβε την 57η θέση με βαθμολογία 87,5
  • ο Φιφλής Ιωάννης κατέλαβε την 199η θέση με βαθμολογία 77
  • και ο Καϊτατζής Χρήστος κατέλαβε την 253η θέση με βαθμολογία 72

Η επιτυχία τους είναι μεγάλη, δεδομένου ότι η κατάταξη τους είναι στο σύνολο των 445 μαθητών που συγκέντρωσαν βαθμολογία πάνω από 60 σε σχέση με τους υπόλοιπους συμμετέχοντες πανελλαδικώς!!!

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του σχολείου μας, συγχαίρει όλους τους μαθητές που πήραν μέρος στο Διαγωνισμό και ενθαρρύνει παρόμοιες προσπάθειες!!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: http://9lyk-perist.att.sch.gr/wordpress/?p=1495