9ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2019

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνεται ότι με Υπουργικές Αποφάσεις καθορίστηκε το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων Γενικών Λυκείων και Επαγγελματικών Λυκείων 2019.

Πίνακας 1 Πανελλαδικές

Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:30 π.μ., κοινή για τους υποψηφίους ημερήσιων και εσπερινών Λυκείων. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις 08.00 π.μ.

Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2019: Πρόγραμμα Ειδικών -Μουσικών μαθημάτων και ΤΕΦΑΑ

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνεται ότι με Υπουργική Απόφαση καθορίστηκε το πρόγραμμα εξετάσεων των ειδικών  μαθημάτων και των μουσικών μαθημάτων και η  προθεσμία διεξαγωγής υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας των υποψηφίων για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ.

Πρόγραμμα πανελλαδικών Εξετάσεων 2019

Α) ειδικών μαθημάτων  και  Β) πρακτικής δοκιμασίας για τα ΤΕΦΑΑ.

ΗΜΕΡΑ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΜΑΘΗΜΑ ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21-6-2019 ΑΓΓΛΙΚΑ 10:00 π.μ
ΣΑΒΒΑΤΟ 22-6-2019 ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ

ΙΣΠΑΝΙΚΑ

08.30 π.μ.

15:30 μ.μ.

ΔΕΥΤΕΡΑ 24-6-2019 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ 08.30 π.μ.
ΤΡΙΤΗ 25-6-2019 ΓΡΑΜΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ 08.30 π.μ
ΤΕΤΑΡΤΗ 26-6-2019 ΓΑΛΛΙΚΑ 08.30 π.μ.
ΠΕΜΠΤΗ 27-6-2019 ΑΡΜΟΝΙΑ 08.30 π.μ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28-6-2019 ΕΛΕΓΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ 18.00 μ.μ.
ΣΑΒΒΑΤΟ 29-6-2019 ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ 10.00 π.μ.
ΔΕΥΤΕΡΑ 1-7-2019 ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ 08.30 π.μ.
ΤΡΙΤΗ 2-7-2019 ΙΤΑΛΙΚΑ 08.30 π.μ.

Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης :

μέχρι τις  08.00 π.μ. για τα μαθήματα με ώρα εξέτασης 08:30 π.μ.,

μέχρι τις  09:30 π.μ. για τα μαθήματα με ώρα εξέτασης  10:00 π.μ.

μέχρι τις  15:00 μ.μ. για το μάθημα με ώρα εξέτασης  15:30 μ.μ.

μέχρι τις  17:30 μ.μ. για το μάθημα με ώρα εξέτασης  18:00 μ.μ.

Η διάρκεια εξέτασης για τα μαθήματα:

– των ξένων γλωσσών και της Αρμονίας είναι τρεις (3) ώρες,

– των  Σχεδίων ( Ελεύθερο και Γραμμικό)  είναι έξι (6) ώρες,

– του ειδικού μαθήματος «Έλεγχος Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων» είναι περίπου είκοσι (20) λεπτά.

– για το μουσικό μάθημα «Μουσική Εκτέλεση και Ερμηνεία» η εξέταση της φωνητικής ή οργανικής μουσικής διαρκεί  2΄ με 6΄ λεπτά για κάθε υποψήφιο.

– για το μουσικό μάθημα «Μουσική Αντίληψη και Γνώση», η εξέταση στο αντικείμενο της Μουσικής Αντίληψης έχει διάρκεια 30’ λεπτών, ενώ η εξέταση στο αντικείμενο της Μουσικής Γνώσης έχει διάρκεια 2 ωρών.

Β) Ως προθεσμία διεξαγωγής Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικής Δοκιμασίας των υποψηφίων (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) ακαδημαϊκού έτους 2019-20 ορίζεται το διάστημα από την Τρίτη 18-6-2019 μέχρι και την Παρασκευή 28-6-2019.

Από 2 έως 20 Μαΐου η υποβολή δικαιολογητικών για την συμμετοχή στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Στρατιωτικών Σχολών

Σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας η προθεσμία της υποβολής ηλεκτρονικά Αίτησης-Δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών θα γίνεται από την Πέμπτη 2 Μαΐου και ώρα 00:00 έως τη Δευτέρα 20 Μαΐου 2019 και ώρα 24:00.

Η προκήρυξη διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2019-2020 είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr.

Download (PDF, 1024KB)

Ενημέρωση των υποψηφίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ για αλλαγές στο μηχανογραφικό δελτίο 2019 από την κατάργηση Τμημάτων ΤΕΙ και την ένταξή τους σε Πανεπιστήμια

Download (PDF, 187KB)

«Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2019-20

Download (PDF, 271KB)

Γίνε τουρίστας στην πόλη σου

Οι επισκέψεις και οι ξεναγήσεις στα μουσεία, για πολλούς μπορεί να αποτελούν μια βαρετή διαδικασία.   Η είσοδος όμως σε ένα μουσείο,  λειτουργεί σαν μια χρονομηχανή που σε ταξιδεύει κάπου αλλού. Έρχεσαι σε επαφή ακόμη και με πράγματα καθημερινής χρήσης που κάποτε κάποιοι χρησιμοποιούσαν ως εργαλεία στη ζωή τους, στον τρόπο σκέψης και ζωής τους. Ας κάνουμε λοιπόν ένα μακροβούτι στο παρελθόν.

Δίκτυο Μουσείων και Πολιτιστικών Φορέων:  http://www.athensmuseums.net/index.php

Μουσείο Ακρόπολης https://www.theacropolismuseum.gr/

Eθνικό αρχαιολογικό μουσείο: http://www.namuseum.gr/

Βράβευση μαθητών 9ου Λυκείου

Βάββας Αλέξιος (αριστερά) , Παπακωνσταντόπουλος Νικόλαος (δεξιά) με την Δντρια του 9ου Λυκείου Περιστερίου Κατίκα Μαρία

Η σχολική κοινότητα του 9ου ΓΕΛ Περιστερίου συγχαίρει τους μαθητές της Βάββα Αλέξιο και Παπακωνσταντόπουλο Νικόλαο για τη συμμετοχή τους και τη βράβευσή τους στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου “Αριστοτέλης “.

Συγκεριμένα ο μαθητής Βάββας Αλέξιος κατέκτησε το 1ο βραβείο και ο μαθητής Παπακωνσταντόπουλος Νικόλαος το 3ο βραβείο.

Τους ευχόμαστε καλή πρόοδο.

Η σχολική κοινότητα του 9ου ΓΕΛ Περιστερίου

Η Δντρια Κατίκα Μαρία

Βραδιά του Ερευνητή στο ΕΜΠ

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Α’ ,B’ ,Γ’ ΤΑΞΗΣ ΛΥΚΕΙΟΥ 2018-19

Download (PDF, 403KB)

Εγγραφές / Επανεγγραφές μαθητών

Οι εγγραφές των μαθητών της Α Λυκείου και οι επανεγγραφές για τους μαθητές της Β’ και της Γ’ τάξης , γίνονται καθημερινά μέχρι την έναρξη των μαθημάτων από τις 8:15-14:00.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά :

• Εκτύπωση της ηλεκτρονικής δήλωσης.
  • Φωτοτυπία της ταυτότητας του μαθητή.